اصطکاک و سرعت بلبرینگ

یکی از مطالبی که برای بلبرینگ باید در نظر داشت میزان اصطکاکی و سرعت بلبرینگ است که در هنگام کار برای آن ایجاد می‌شود نکته‌ای که در این رابطه باید به آن توجه کرد این است که میزان اصطکاک در بلبرینگ باید کم باشد.

روند کم شدن اصطکاک در بلبرینگ باعث می‌شود که میزان کارایی و سایشی که در بلبرینگ و قطعاتی که با آن درگیر هستند کم شود.

برای این که بتوان از بلبرینگ در مدت زمان طولانی استفاده کرد بهتر است که این نکته را در نظر داشت که در این شرایط باید میزان اصطکاک ایجاد شده به شدت کم باشد. با این حال اصطکاک و سرعت بلبرینگ باعث می‌شود که به میزان زیادی خرابی‌‌ها و فرایند نگهداری و تعمیرات بلبرینگ‌ کمتر شود.

محدودیت و میزان سرعت بلبرینگ

زمانی که بلبرینگ به کار برده می‌شود میزان سرعت و محدودیت‌هایی که برای آن وجود دارد را باید در نظر داشت. با این حال بلبرینگ‌ها از یک نوع نیستند در این زمان است که باید از بلبرینگ و نوع‌‌هایی که برای آن ایجاد شده است اطلاعاتی را در دست داشت تا بتوان از بلبرینگ به خوبی استفاده کرد.

گاهی اوقات امکان خواهد داشت که بلبرینگ با سرعت‌های نسبی و یا سرعت‌های بیشتر از حد کار خود را شروع کند در این زمان است که باید دستگاهی که از بلبرینگ‌ها برای آن به کار برده می‌شود را نیز مورد بررسی قرار داد.

در این حالت است که برخی از دستگاه‌ها امکان دارد که از دستگاه بلبرینگ با سرعت بسیار بالایی نیاز داشته باشند در برخی از اوقات نیز امکان خواهد داشت که سرعت کم برای دستگاه جوابگو باشد تا این که از سرعت زیادی استفاده کرد. در هر صورت تنوعی که برای دستگاه بلبرینگ ایجاد شده است باعث می‌شود که بتوان به راحتی از هر حالتی که برای دستگاه وجود دارد بهره برد.

در این حالت است که می‌توان سرعت چرخش و فرکانس‌‌هایی که برای بلبرینگ در هر دستگاهی ایجاد می‌شود را به دست آورد. بنابراین میزان فعالیتی که برای بلبرینگ وجود دارد به اندازه چرخشی است که توسط بلبرینگ ایجاد می‌شود در این زمان است که میزان چرخش می‌تواند به راحتی عملکردی را که برای دستگاه وجود دارد را ایجاد کند.

بنابراین میزان چرخشی که برای بلبرینگ وجود دارد به شدت مهم خواهد بود و در هر دستگاه نیز به صورت متغیر از این چرخش می‌توان بهره برد.

بلبرینگ ساده

بلبرینگ ساده نمی‌تواند سرعت بالایی را داشته باشد بنابراین مناسب است که از بلبرینگ ساده در دستگاهی به کار برده شود که سرعت در آن مهم نباشد در این صورت است که می‌توان کارایی خوبی را برای بلبرینگ ایجاد کرد.

حالت گردی که برای بلبرینگ در نظر گرفته شده است باعث می‌شود که در هر بار چرخشی که برای آن اتفاق می‌افتد تغییر کند. بنابراین این تغییر به مرور زمان و در برابر سایشی است که برای بلبرینگ اتفاق می‌افتد.

در این حالت است که بلبرینگ توپی شکل از مقاومت و سختی بیشتری برخوردار است و استحکام خوبی را برای آن می‌توان در نظر داشت. استحکام بیشتر برای بلبرینگ ماشین آلات راه سازی می‌تواند باعث شود که بلبرینگ در مدت زمان طولانی‌تری مورد استفاده قرار داده شود و بیشتر نیز کارایی‌های خود را به نمایش بگذارد.

در این شرایط است که میزان هزینه‌‌هایی که برای تعویض بلبرینگ در نظر گرفته می‌شود به شدت کم خواهد شد در نتیجه صرفه جویی زیادی را برای هزینه‌های بلبرینگ ایجاد کرد.

امکان شکستگی برای هر بلبرینگی وجود خواهد داشت با این حال مدت زمان مصرف آن‌ها را با توجه به جنسی که برای بلبرینگ در نظر گرفته شده است می‌توان تخمین زد.

در هر صورت بلبرینگ باید مقاومی نیز داشته باشد تا بتوان از این جنس مقاوم به خوبی استفاده کرد جنس مقاوم برای بلبرینگ می‌تواند باعث شود که خرابی‌‌هایی که در مدت زمان طولانی ایجاد می‌شود بسیار کمتر باشد و طول عمر بیشتری را برای بلبرینگ ایجاد کرد.

امکان دارد نکات دیگری نیز برای بلبرینگ ایجاد شود در این زمان است که می‌توان گفت نصب اشتباه بلبرینگ نیز یکی از نکاتی است که باعث می‌شود بلبرینگ نتواند کار خود را به درستی انجام دهد بلبرینگ‌‌هایی که از نسل امروز هستند باید توسط افراد ماهر به این کار بر روی دستگاه مورد نظر نصب شوند در این صورت است که میزان کارایی بیشتری را از بلبرینگ می‌توان به دست آورد.

در هر حالت بهتر خواهد بود که ابتدا از یک نصاب ماهر و حرفه‌ای برای نصب بلبرینگ استفاده کرد تا بتوان از مشکلاتی که در نصب اشتباه برای بلبرینگ اتفاق می‌افتد جلوگیری کرد.

بلبرینگ ساده و طول عمر بیشتر

یکی از نکاتی که در رابطه با بلبرینگ‌های ساده می‌توان بیان کرد به این صورت است که این نوع از بلبرینگ‌ها عمر بیشتری نسبت به بلبرینگ‌های پیشرفته دارند.

یکی از علت‌‌هایی که برای عمر بالای این بلبرینگ می‌توان در نظر داشت به این صورت است که بیشتر از نوع جنسی است که برای ساخت آن ایجاد شده است. جنس چوب برای بلبرینگ‌های قدیمی بسیار کاربرد داشته است در این زمان بوده است که می‌توان گفت چوب هیچگونه سایشی را در خود نداشته است و میزان عمر و استفاده از آن به شدت بیشتر بوده است.

بنابراین در این شرایط می‌توان گفت که بلبرینگ‌‌هایی که از جنس فلز ساخته شده‌اند به شدت سایش پذیر‌تر هستند در این زمان باید این نکته را نیز در نظر داشت که اکنون بیشتر بلبرینگ‌‌هایی که به کار برده می‌شود از جنس فلز ساخته شده‌اند.

در این صورت است که باید از این نکته به خوبی استفاده کرد که بلبرینگ می‌تواند در هر حالتی کار خود را به درستی انجام دهد اما جنسی که برای آن در نظر گرفته شده است به شدت متفاوت خواهد بود و همین طور میزان عمر و استفاده از آن نیز یکسان نخواهد بود. بلبرینگ‌‌هایی که به صورت خمشی مورد استفاده قرار داده می‌شوند بیشتر به این شکل می‌توانند کار خود را انجام دهند که طول عمر متفاوتی نسبت به بقیه بلبرینگ‌ها می‌توانند داشته باشد، زیرا انعطاف و خمش بیشتری را در آن‌ها می‌توان مشاهده کرد.

در هر صورت باید این نکته را در نظر داشت که میزان خمش بیشتر در این بلبرینگ‌ها باعث می‌شود که میزان سایشی که باید به مرور زمان ایجاد شود به شدت کمتر خواهد شد در هر صورت خرابی که برای این نوع از بلبرینگ در نظر گرفته می‌شود نسبت به سایر بلبرینگ‌‌هایی که بیان شد بسیار کمتر خواهد بود و به عبارتی نامعلوم است و زمان مشخصی را برای آن نمی‌توان در نظر داشت.

عاملیت بهران و نماینده بیرینگ های SKF & FAG