اندازه گیری و مانیتورینگ وضعیت

ابزار آلات:

• تراز نمودن (Alingment)

• مانیتورینگ وضعیت (Condition Monitoring)

شناساسی وضعیت عملکرد یک سیستم مکانیکی و پیش بینی روند استهلاک ماشین آلات با استفاده از ابزارهای ویژه را مانیتورینگ وضعیت (Condition Monitoring) گویند.

روش های متعددی برای مانیتورینگ وضعیت وجود دارد که مهمترین روش آن روش مانیتورینگ با استفاده از تکنیک آنالیز ارتعاشی است. نیروها و ارتعاشات بوسیله اجزاء غلتشی در بیرینگ های غلتشی و یا فیلم روغن در بیرینگ های ژورنال به محفظه بیرینگ و از آنجا به فونداسیون منتقل می گردد.

انواع روشهای رايج در CM

 آنالیز اندازه گیری ارتعاشات

– آنالیز تغییرات دما

 آنالیز تغییرات صدا

– آنالیز شیمیایی

 آنالیز روغن ( آنالیز ذرات معلق در روغن)

 آنالیز مدار جریان موتور

عمده ترین خرابی ها و از کار افتادگی ها در یک سیستم مکانیکی در اثر عوامل سایش ،لقی قطعات ، نا هم محوری کوپلینگ ها ، نا هم محوری یاتاقان ها ، خمیده بودن شفت ، نا بالانسی شفت ها lشکلات سازه ای ایجاد می شوند.

دلایل ایجاد ارتعاشات محوری با دامنه بالا:

 نا هم محوری کوپلینگ ها

 نا هم محوری یاتاقان ها

– خمیده بودن شفت

 نابالانسی روتور

دلایل ایجاد ارتعاشات محوری با دامنه پایین:

 سایش در مراحل آغازین

– لقی قطعات در مراحل آغازین

– ایجادخرابی در بیرینگ ها

– ایجاد حرکت محوری در شفتها


1. اندازه گیری دما (Temprature Measurment)

از ابتدای پیدایش صنعت، اپراتورها و تعمیرکاران می دانستند که درجه حرارت های غیر متعارف غالبا خبر از یک اتفاق و خرابی در دستگاه دارد. امروزه ترمومترها و دوربین های حرارتی ابزارهایی هستند که می توانند میزان و موقعیت دماهای بالا را یافته و دمای آنها را اندازه گیری کنند و بدین ترتیب امکان آنالیز خرابی را مهیا می کنند.

شرکت SKF در سبد محصولات خود دارای انواع ترمومترها و پراب های ترموکوپل است که با اندازه گیری و نمایش درجه حرارت به مانیتورینگ وضعیت و بدنبال آن برنامه تعمیرات پیشگویانه کمک شایانی می نمایند. این ترمومترها بر اساس نحوه عملکردشان به سه دسته تقسیم می گردند:

– ترمومتر تماسی

– ترمومتر غیر تماسی

– دوربین های حرارتی

ترمومترهای تماسی و ترمومترهای غیر تماسی برای اندازه گیری دما مورد استفاده قرارمی گیرند. ترمومتر غیر تماسی در مواقعی که دسترسی به مکان اندازه گیری دما سخت و یا غیر ممکن است، بکار می رود. دوربین های حرارتی نیز بکمک اشعه مادون قرمز امکان مشاهده نقاط داغی (hot spots) را که با چشم غیرمسلح امکان مشاهده آنها وجود ندارد را مهیا می کند. بعبارت دیگر بازرسی حرارتی مادون قرمز به شما اجازه می دهد حرارت ساطع شده از اجسام و قطعات مختلف را مشاهده نموده و بدین وسیله نواحی و نقاط مشکل دار با دمای بیش از حد نرمال را بدون نیاز به توقف دستگاه و یا خط تولید پیدا و از مشکلات بالقوه پیشگیری نمایید.


ترمومترهای تماسی شرکت SKF برای گستره وسیعی از کاربری ها مناسب هستند. کار با ترموتر TMTP 200 این شرکت بسیار آسان بوده و اصطلاحا کاربر پسند می باشد. نوک پراب این ترموتر بگونه ای طراحی شده است که امکان اندازه گیری دمای بسیاری از سطوح را فراهم می نماید. ترمومتر TMDT 10 دامنه اندازه گیری وسیعی داشته و می تواند بصورت همزمان تا حداکثر دو پراب دما را به آن متصل نمود.

در اندازه گیری دمای بیرینگ ها دقت شود که در مواردیکه رینگ داخلی بیرینگ می چرخد، دمای اندازه گیری شده برای حوضینگ معمولا C̊ 5 ( ̊F 9) کمتر از دمای رینگ خارجی و C̊ 10 ( ̊F 18) کمتر از رینگ داخلی بیرینگ است.

ترمومتر تماسیTMTP 200

محدوده اندازه گیریC̊ 40 تا C̊ 200

ترمومتر تماسیTKTD 10

محدوده اندازه گیریC̊ 200- تا C̊ 1372

ترمومتر غیرتماسی TKTL 10

محدوده اندازه گیریC̊ 60- تا C̊ 625

ترمومتر تماسی- لیزری TKTL 20

محدوده اندازه گیری با لیزرC̊ 60- تا C̊ 625 با پراب C̊ 64-تا C̊ 1400

ترمومتر تماسی- لیزری TKTL 30

محدوده اندازه گیری با لیزرC̊ 60- تا C̊ 1000 با پراب C̊ 64-تا C̊ 1400

ترمومتر دو کاناله لیزری-تماسی TKTL 40

محدوده اندازه گیری با لیزرC̊ 50- تا C̊ 1000 ، پراب C̊ 50-تا C̊ 1370

دوربین حرارتیTKTI21

محدوده دما اندازه گیریC̊ 20- تا C̊ 350

دوربین حرارتیTLTI 31

محدوده دما اندازه گیریC̊ 10-تا C̊ 600

2. اندازه گیری سرعت (Speed Measurment)

تاکومتر دیجیتالTKRT 10

تاکومتر دیجیتال چند فانگشنه TKRT 20

 

 

3. اندازه گیری نویز (Noise Measurment)

برخی از اشکالات و عیوب سبب شکل گیری امواج صوتی و پخش آن می گردد که به کمک دتکتورها و استتسکوپ می توان این امواج و اصوات را تشخیص داده و با تحلیل ویژگی های آن به عیب پی برد.

عیوبی همچون خرابی بیرینگ ها و چرخدنده ها، نشتی داخل ولوها، خرابی تله های بخار، نشتی خطوط و مخازن هوای فشرده، مخازن تحت فشار خطوط فرایندی یا انواع نشتی های جریان در تجهیزات الکتریکی را می توان با تحلیل طیف فرکانسی صوت منتشر شده این تجهیزات در حال کار شناسایی نمود.

استتسکوپ TMST 3

صوت سنج TMSP 1

دتکتور نشتی آلتراسونیک TMSU 1

 

 

 

 

 

 

 

 

4. اندازه گیری ارتعاش (Vibration Monitoring )

روش های متعددی برای مانیتورینگ وضعیت وجود دارد که مهمترین روش آن روش مانیتورینگ با استفاده از تکنیک آنالیز ارتعاشی است. ارتعاشات غیرنرمال غالبا اولین نشانه از علایم عیب در ماشین آلات و تجهیزات است عواملی مانند نابالانسی، ناهمراستایی محور ها، لقی قطعات، سایش اجزاء غلتشی بیرینگ ها و تخریب چرخدنده ها از عواملی هستند که سبب ایجاد ارتعاش در ماشین آلات و تجهیزات می گردد. نیروها و ارتعاشات بوسیله اجزاء غلتشی در بیرینگ های غلتشی و یا فیلم روغن در بیرینگ های ژورنال به محفظه بیرینگ و از آنجا به فونداسیون منتقل می گردد.

بکمک تجهیزات آنالیز ارتعاشات می توان با تشخیص بموقع و زود هنگام عیوب و قطعاتی از ماشین که عیب دارند از توسعه ارتعاشات و عیوب و بدنبال آن توقف ماشین آلات پیشگیری نمود.

ارتعاش سنج های شرکت SKF دارای قابلیت منحصر بفرد اندازه گیری همزمان ارتعاش ، سرعت و دما می باشند که در مواردی که نیاز به اندازه گیری همزمان این پارامترها است بسیار کاربردی است.

مراحل تنظیم برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه با رویکرد پیشگیری از عیوب ارتعاشی:

– تهیه فهرستی از تمامی ماشین آلات بحرانی

– مشخص نمودن سطوح قابل قبول برای ارتعاش

– تعیین شرایط هر ماشین و سطح نرمال و مجاز ارتعاش

– تعیین نقاط مناسب جهت بازرسی دوره ای ارتعاشی

– تعیین بازه زمانی برای بازرسی دوره ای ازتعاش

– شروع یک سیستم ساده برای ضبط داده ها

– آموزش پرسنل برای اجرای برنامه

دتکتور بلوتوثی QuickCollect با قابلیت
اندازه گیری سرعت، دما و شتاب

ارتعاش سنج CMAS 100-SL با قابلیت اندازه گیری دما

سنسور ارتعاش و دما سنج ثابت CMSS 200

 

 

 

 

 

 

5. شناسایی نشتی جریان (Electrical Discharge Current Monitoring)

نشتی جریان از تجهیزات الکتریکی که در اثر عوامل متعددی مانند عایق نامناسب یا ضعیف، سیم کشی نامناسب و … می باشد و مسئله ایست که می تواند سبب بروز مشکلات متعددی گردد. هر تجهیز الکتریکی می تواند نشتی جریان داشته باشد.

نشتی جریان در موتورهای الکتریکی، ژنراتورها و تجهیزات مشابه نتیجه تخلیه ولتاژ از شفت موتور به زمین و از طریق بیرینگ هاست که سبب خوردگی الکتریکی (Electrical Erosion)، تخریب روانکار و در نهایت خستگی و شکست بیرینگ می شود. این مسئله در مواقعی که موتورهای الکتریکی توسط درایوهای فرکانس متغییر کنترل می شود، سبب می گردد که بیشتر در معرض خطر فرسایش الکتریکی قرار داشته باشد.

بهره گیری از نشتی سنج جریان قلمیEDD شرکت SKF در انجام فرایند تعمیرات پیشگیرانه می توان بیرینگ های آسیب پذیرتر به نشتی جریان را شناسایی و با کنترل نشتی جریان و یا استفاده از بیرینگ های عایق الکتریکی (INSOCOAT Bearing) توقفات دستگاه را کاهش داد.

دتکتور نشتی سنج جریان الکتریکی TKED 1

6. بازرسی چشمی تجهیزات (Electrical Discharge Current Monitoring)

بازرسی چشمی ماشین آلات و تجهیزات در برخی از مواقع بدلیل در حال کار بودن آنها و یا نیاز به بازدید داخل ماشین امری سخت و غیر ممکن است. یکی از ابزارآلاتی که بازرسی چشمی ماشین آلات در حین کار را آسان می سازد استروب اسکوب است که با فریز کردن حرکت، امکان مشاهده اجزاء ماشین مانند تیغه های فن،کوپلینگ، تسمه پولی و … را در حین کارکرد فراهم می کند.

استروب اسکوپ حرکت مداوم ماشین را بنظر ساکن یا با سرعت حرکت بسیار پایین نشان می دهد و از آن غالبا جهت تشخیص عیوب سطحی مانند عیوب ورق ها، تیغه فن ها و یا سطوحی که دارای عیوب سطحی متوالی و با فاصله زمانی مشخص در خط تولید دارند استفاده می شود.

اندوسکوپ صنعتی ابزاری دیگر برای بازدید و بازرسی داخلی تجهیزات و ماشین آلات است که نیاز دمونتاژ و باز کردن ماشین آلات را به حداقل می رساند و در زمان و هزینه صرفه جویی می کند.

دوربین رزولیشن بالای آندسکوپ های صنعتی سری TKES 10 شرکت SKF با قدرت زوم 2x تصویر شفاف و واضحی از داخل تجهیزات را بر روی نمایشگر 3.5 اینچی نمایش می دهد. این اندوسکوپ ها در سه سری مختلف تولید می شود که تقریبا کلیه نیازها را پوشش می دهد و به لامپ LED مجهز هستند که امکان استفاده از آنها را در محیط های تاریک را فراهم می سازد.

استرواسکوپ TKRS10 , TKRS 20

 

 

 

 

 

 

7. آنالیز شرایط روانکاری بیرینگ (Monitoring Lubrication Condition)

آنالیز روانکار یکی از روش های مانیتورینگ وضعیت است. در همین راستا آنالیز گریس بمنظور ارزیابی مشکلات و عیوب به عنوان یک راهکار مناسب در برنامه تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه است. اساسا آنالیز روانکار با دو هدف انجام می شود بررسی روانکار و بررسی شرایط دستگاه. آنالیز روانکار به تخمین بهتر زمان روانکاری مجدد کمک می نماید و مصرف سالیانه روانکار و تعداد توقفات دستگاه برای روانکاری مجدد را کاهش می هد.

به کمک روانکاری مناسب می توان به ماکسیمم سطح عملکرد بیرینگ دست یافت لذا شرایط روانکاری بیرینگ باید بدقت بررسی گردد. در این راستا بهترین راهکار این است که نمونه هایی از روانکار در نواحی مختلف گرفته و آنالیز گردد. بدین منظور ما به شما کیت های تست گریس skf را بعنوان ابزاری کارآمد پیشنهاد می کنیم.

دستورالعمل برنامه تعمیرات و نگهداری با رویکرد وضعیت روانکار:

1. بررسی نواحی اطراف بیرینگ های دارای نشتی روانکار

2. بررسی کلیه نشتی ها و دلایل آن. نشتی ها غالبا نتیجه آب بندهای پوسیده یا آسیب دیده، وجود آلودگی مایع در گریس مانند وجود آب در گریس، شل بودن پلاگ های گریس خور، اتصالات ضعیف بین قطعات جفت شونده مانند هوضینگ و درپوش آن، و یا نشتی روغن پایه جداشده از گریس کارکرده

3. مراقبت از کلاهک بیرینگ ها (collar) و آب بندهای لبرینت پر شده از گریس

4. بررسی سیستم های روانکاری اتوماتیک بیرینگ ها و اطمینان از صحت عملکرد آنها

5. بررسی سطح روانکار در مخازن و پر کردن مخازن در صورت نیاز

6. گریسکاری مجدد بیرینگ ها

به کمک کیت تست گریس می توان تست انطباق خواص گریس، تست چسبندگی گریس و تست آلودگی گریس را براحتی انجام و از نتایج آن در آنالیز وضعیت دستگاه و روانکار بهره برد.

تستور روغن TMEH 1 تغییرات ثابت دی الکتریک روغن را اندازه گیری نمود. تغییرات ثابت دی الکتریک مستقیما به خرابی و آلودگی روغن ارتباط دارد.

جعبه تست گریس TKGT 1

تست روغن TMEH 1

 

 

 

 

عاملیت بهران و نماینده بیرینگ های SKF & FAG