بلیرینگ‌ها را چطور تمیز کنیم

برخی از انواع بلیرینگ‌ها در زمان تولید در کارخانه برای طول عمرشان و کارایی بهتر داخل آن‌ها را با گریس پر می‌کردند این کار سبب می‌شد که سرعت بلیرینگ‌ها افزایش پیدا کند. قصد داریم در ادامه به شما در مورد نحوه‌ی تمیز کردن بلبرینگ‌ها را آموزش دهیم.

مواد مورد نیاز برای تمیز کردن بلیرینگ‌ها

تهیه دستکش

استفاده از یک پد برای محافظت در برابر آلودگی

حوله کاغذی

برس

تهیه محلول پاک‌کننده

استفاده از قوطی کنسرو

کمپرسور هوا

استفاده از چراغ رومیزی

در ادامه هر یک از موارد فوق را توضیح خواهیم داد.

۱. تهیه دستکش

برای مراقبت از دست‌های‌تان لامز است که پیش از هرگونه اقدامی از دستکش استفاده کنید ترجیحاً از دستکش‌هایی که ضخامت کمتری دارند استفاده کنید تا حس لامسه‌ی بهتری داشته باشید و شما بتوانید آن را به خوبی احساس کنید.

۲. استفاده از یک پد برای محافظت در برابر آلودگی

از یک پد مقوایی یا یک تکه سفره پلاستیکی یکبار مصرف تهیه کنید. توجه داشته باشید که حتما سطح مورد نظرتان تمیز باشد.

۳. حوله کاغذی

استفاده از حوله کاغذی به شما کمک می‌کند تا رطوبت به خوبی جذب کند و از زنگ زدگی و خوردگی قطعه جلوگیری می‌کند.

۴. برس و دستمال

برای تمیز کردن بلبرینگ سعی کنید از دستمال‌های فاقد فیبر استفاده کنید همچنین از برس‌هایی با دندانه‌هایی محکم مانند مسواک برای این کار بسیار مناسب هستند.

۵. تهیه محلول پاک‌کننده

شما می‌توانید از محلول‌های پاک‌کننده ساده برای تمیز کردن دیسک آب بند استفاده کنید. همچنین برای پاک کردن آلودگی‌ها از روی بلبرینگ نیز می‌توانید از استون یا تمیز‌کننده ترمز استفاده کنید.

۶. استفاده از قوطی کنسرو

در صورتی که برای تمیز کردن قطعات از پاک‌کننده خوردنده استفاده می‌کنید، به هیچ عنوان از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید. برای این کار می‌توانید از قوطی‌های کنسرو استفاده کنید. زیرا برای این کار بهترین گزینه می‌باشند.

۷. کمپرسور هوا

این وسیله به شما کمک می‌کند تا بلبرینگ کاملاً تمیز شود.

۸. استفاده از چراغ رومیزی

در صورتی که نور کافی برای تشخیص میزان آلودگی وجود ندارد می‌توانید از یک چراغ رومیزی کمک بگیرید.

چگونگی تمیز کردن بلبرینگ

قبل از انجام هر گونه کاری در ابتدای امر بایستی واشر‌‌های آب بندی بلبرینگ را در آورید. برای بلبرینگ‌هایی با آب بند zz و بلبرینگ ماشین آلات راه سازی می‌توانید بدون اینکه صفحه‌های آب بندی را خارج کنید به راحتی بلبرینگ را تمیز کنید.

چگونگی تمیز کردن بلبرینگ

استفاده از کمپرسور یا کپسول هوای فشرده

چنانچه که کمپرسور یا کپسول هوای فشرده در اختیار دارید می‌توانید به راحتی گریس قبلی که داخل بلبرینگ بوده است را با استفاده از دستگاه فشار هوا بیرون بیاورید و آن را کاملاً تمیز کنید در صورتی که این دستگاه را در دسترس نبود می‌توانید از یک پارچه برای این کار کمک بگیرید.

زمانی که از هوای فشرده برای تمیز کردن گریس استفاده می‌کنید می‌توانید بلبرینگ را داخل یک کهنه یا ظرفی بگذارید تا گریس به اطراف آن نریزد. در این مرحله از کمپرسور هوا یا اسپری هوای فشرده برای تمیز کردن باقی مانده پاک‌کننده استفاده کنید. سپس بلبرینگ‌ها و واشر‌‌های آب بند را روی یک دستمال قرار دهید و منتظر بمانید تا کاملاً خشک شود. به محض خیس شدن دستمال آن را تعویض کنید. برای سرعت بخشیدن به فرایند خشک شدن بلبرینگ‌ها می‌توانید از سشوار کمک بگیرید.

گریس کاری کردن بلبرینگ

به آرامی واشرها را با دو شست خود فشار دهید و مجدداً آن‌ها را در سرجای خود بر روی بلبرینگ بگذارید.

مراحل باز کردن واشر آب بند و درپوش بلبرینگ

1-در نظر داشته باشید که باز کردن درپوش‌های z بدون اینکه آسیبی به آن‌ها نرسد امکان پذیر نخواهد بود. همچنین به ندرت پیش می‌آید که زمانی که آب بند را باز می‌کنید مجدد بتوانید آن را مورد استفاده قرار دهید.

چنانچه که بلبرینگ کثیف است باید نخستین کار که انجام می‌دهید این باشد که با یک دستمال کاملاً تمیز آن را پاک کنید و قسمت‌های بیرونی آن را توسط برس تمیز کنید.

2-هنگام تمیز کردن مراقب باشید که فشاری به بلبرینگ وارد نشود تا از بروز ذرات و آلودگی‌ها از بیرون بلبرینگ به داخل آن جلوگیری شود.

در این مرحله بلبرینگ را بردارید و با کمک یک پیچ گوشتی مابین رینگ داخلی و آب بند قرار دهید. سپس ابزار را به آهستگی زیر آب بند هدایت کنید. اگر این کار را با فشار انجام دهید باعث آسیب رساندن به ساچمه می‌شود.

3-در نهایت آب بند را با یک فشار کم و حرکت دادن اهرم بیرون بیاورید.

انواع روش‌های تمیز کردن بلبرینگ‌ها

تمیز کردن بلبرینگ به روش سرد کردن

تمیز کردن بلبرینگ به روش گرم کردن

تمیز کردن بلبرینگ به روش سرد کردن

در روش سرد کردن بلبرینگ به این نحو است که ابتدا برای شستشوی اولیه لازم است که آن را داخل یک ظرف قرار دهید سپس بعد از خشک کردن بلبرینگ تا هنگام نصب مجدد آن از هر گونه آلودگی به دور باشد.

سپس آن را داخل یک حلال نفتی سرد شناور کنید. سپس با استفاده از یک قلموی در حلال نفتی آن را بشویید. در مرحله‌ی بعدی آن را از داخل محلول بیرون بیاورید سپس آن را بچرخانید تا روغن از آن خارج شود. در صورتی که بلبرینگ کاملاً صحیح و سالم است دوباره آن را بر سر جای خود ببندید و مورد استفاده قرار دهید.

نحوه‌ی تمیز کردن بلبرینگ در به روش گرم

در این روش از یک روغن رقیق که نقطه‌ی اتصال آن نزدیک به ۲۵۰ درجه سانتیگراد است استفاده کنید. برای شستشوی آن لازم است که از دمای ۱۲۰ درجه سانتیگراد استفاده نمایید. سپس اقدام به تمیز کردن بلبرینگ با روغن گرم کنید. بعد از تمیز کردن کامل آن را با دستمال تمیز خشک کنید و برای جلوگیری از زنگ زدگی بهتر است آن را بچرخانید تا روغن اضافی آن خارج شود. سپس منتظر بمانید تا خشک شود و مجدد آن را نصب کنید.

عاملیت بهران و نماینده بیرینگ های SKF & FAG