روغن نساجی

صنعت نساجی یکی از صنایع پیشرفته و کاربردی در جهان می باشد و سیستم ها و تجهیزات مختلف در صنعت نساجی به روانکارهای صنعتی مخصوصی که  همان روغن های صنایع نساجی می باشند نیاز دارند.

از جمله ماشین آلات صنعت نساجی می توان به ماشین های بافندگی ، ماشین های نخ ریسی، ماشین های دوخت اشاره کرد. به منظور بهبود کارکرد این ماشین ها در صنعت نساجی از روغن های مخصوص صنایع نساجی استفاده می شود تا علاوه بر بهبود عملکرد و کارایی، باعث افزایش طول عمر دستگاه نیز شود.

روغن صنایع نساجی چیست؟

روغن هاي صنايع نساجي به دو دسته تقسیم می شوند : یک دسته روغن هایی که در فرآیند تولید نخ و پارچه از الیاف طبیعی و یا الیاف مصنوعی استفاده می كنند و یک دسته روغن هایی که در دستگاه های صنایع نساجی استفاده می شوند ( که مثل بقیه صنایع شامل روغنهای هیدرولیک دنده و کمپرسور می شوند ) تا باعث بهبود عملکرد دستگاه ها شوند.

روغن های مصرفی در فرآیند تولید نخ و پارچه، روغن هایی هستند که بصورت خالص و یا محلول در آب استفاده میشوند و  اصطکاک بین نخ و پارچه را در مراحل تولید در ماشینهای نساجی کم می کنند و حالت نرم کنندگی به نخ و پارچه می دهند همچنين از ایجاد الکتریسیته ساکن بر روی الیاف جلوگیری می نمایند و در صورت وجود عملیات کشش الیاف ، از پارگی الیاف تحت کشش جلوگیری می نمایند.

کاربرد روغن های صنایع نساجی در تجهيزات اين صنايع

نیاز  به روانکاری در صنعت نساجی در مراحل این صنعت متفاوت می باشد. لذا توصیه می گردد روغن های صنایع نساجی از منابع با استاندارد تهیه شوند. در صنعت نساجی با توجه به اینکه فرآیند تولید نخ تا مرحله تکمیل پارچه بسیار طولانی و زمان بر می باشد باید از روانکارهای مختلف برای دستگاه ها استفاده گردد تا باعث بهبود عملکرد دستگاه ها شود.

قسمت های مختلف دستگاه های صنعت نساجی به طور دائم با بارهای زیاد مواجه هستند. سرعت بالا، محدوده دماي گسترده و تاثیرات شیمیایی عواملي است که باید به طور روزانه در یک فرآیند تولید، مورد توجه قرار گیرند تا عملکرد  بهینه داشته باشند. اين روغن ها باید از نقاط مختلف دستگاه که در اصطکاک می باشند در برابر سایش و خوردگی در مدت زمان طولانی محافظت کنند. روغن های صنعتی با توجه به مشخصات دستگاه های مختلف صنعت نساجی و توصیه های سازنده دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

عاملیت بهران و نماینده بیرینگ های SKF & FAG