فرایند نگهداری و تعمیرات بلبرینگ‌

امروزه بلبرینگ‌ها نقش مهمی را نه تنها در صنایع مختلف، بلکه در زندگی ما ایفا می‌کنند. استفاده از بلبرینگ در صنعت بسیار ضروری است. به کمک بلبرینگ‌ها از ماشین آلات صنعتی گرفته تا دوچرخه‌ها، موتور و خودروها یا هر چیزی که می‌چرخد، به کمک بلبرینگ‌ها عملکرد این دستگاه‌ها آسان‌تر شده است.

یاتاقان‌ها در مدل‌های مختلف و با جنس و کیفیت متفاوتی ساخته می‌شوند. با توجه به اینکه برخی از آن‌ها در دستگاه‌های حساسی مثل ابزار دقیق و دستگاه‌های اندازه گیری به کار می‌روند، بسیار مهم است که با اجرای فرایند نگهداری و تعمیرات صحیح و اصولی از آن‌ها، به افزایش طول عمر این قطعات کمک کنید.

آن‌ها را تمیز نگه دارید

اکثر این قطعات در معرض آلودگی‌های مختلف قرار دارند. گرد و غبار، شن و ماسه، آب، گل و رطوبت یا مواد شیمیایی همه باعث می‌شوند که آن‌ها سرانجام کثیف شوند و عملکرد سابق را ارائه ندهند. به همین دلیل هنگامی که آن‌ها تمیز نباشند، با استفاده از دستگاه مورد نظر متوجه می‌شوید که چرخش به خوبی قبل صورت نمی‌گیرد و چرخ‌ها آزادانه نمی‌چرخند. علاوه بر آن اگر متوجه سروصدا شدید، احتمالا نیاز به تعویض و یا تمیز کردن بلبرینگ‌ها دارید.

کثیفی در بلبرینگ ماشین آلات راه سازی و سایر بلبرینگ‌ها باعث می‌شود که آن‌ها در کوتاه مدت دچار ساییدگی و در نتیجه فرسوده شوند. همچنین اگر برای تمیز کردن این قطعه اقدام لازم را انجام ندهید، ممکن است گرما و اصطکاک اضافی ایجاد شده باعث خراب شدن آن شود. از این رو سعی کنید که آن را تمیز و خشک نگه دارید و برای روغن کاری بلبرینگ به صورت دوره‌ای اقدام کنید.

دستورالعمل نگهداری از یاتاقان

۱- در مرحله اول بهتر است که برای پاک کردن گرد و غبار از بلبرینگ اقدام کنید. پس از آن اطمینان بیابید که هیچ گونه رطوبتی روی قطعه باقی نمانده است و سپس شروع به روغن کاری کنید. این کار باعث افزایش تحمل قطعه و کاهش اصطکاک خواهد شد.

۲- زمانی که بلبرینگ‌ها کثیف می‌شوند، شروع به ایجاد سروصدا می‌کنند. یکی از بهترین مواردی که به شما کمک می‌کند تا این مشکل را برطرف کنید، انجام صحیح گریس کاری است که به پاک کردن کثیفی‌ها از قطعات استیلی، پلاستیکی و لاستیکی کمک خواهد کرد.

انواع مختلفی از مواد پاک کننده و مواد حلال وجود دارند که هر یک می‌توانند برای تمیز کردن یاتاقان به کار گرفته شوند، با این حال ممکن است برخی از آن‌ها ردی از خود به جای بگذارند که این برای قطعه شما مناسب نیست. حلال‌ها نیز برای استفاده خطرناک هستند، هر چند که برای تمیز کردن بسیار ایده آل محسوب می‌شوند. به یاد داشته باشید که اگر مواد پاک کننده‌ای که استفاده می‌کنید بر پایه آب هستند، لازم است که پس از شستن و تمیز کردن، بلبرینگ را به کمک یک پارچه تمیز، به سرعت خشک کنید.

به منظور جلوگیری از واکنش قطعه با رطوبت و یا اکسیژن هوا و در نتیجه زنگ زدگی و خوردگی، بهتر است که فرایند روانکاری با گریس را پس از خشک کردن انجام دهید.

موادی مانند ایزوپروپیل الکل، استون یا پاک کننده‌های کاربراتور برای تمیز کردن یاتاقان مناسب هستند. با این حال اگر هیچ یک از آن‌ها را پیدا نکردید، می‌توانید از موارد معمولی استفاده کنید. با این حال تا جایی که ممکن است پاک کننده‌های بر پایه روغن را به کار نبرید، به این دلیل که ممکن است روغن باقیمانده روی سطح داخلی یاتاقان تاثیر بگذارد و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند.

۳- در صورتی که از پاک کننده‌های حلال استفاده می‌کنید، بهتر است که دستکش‌های مناسبی بپوشید و در محلی کار کنید که شرایط تهویه برقرار است.

۴- به هیچ عنوان مواد گریس را به یاتاقان‌های کثیف و قطعاتی که هنوز تمیز نکرده‌اید، اضافه نکنید. این کار نه تنها بلبرینگ را تمیز نخواهد کرد، بلکه باعث می‌شود که خاک و غبار موجود روی سطح قطعه باعث خوردگی آن شوند. شاید در ابتدا به نظر برسد که این عمل موجب افزایش سرعت حرکت و چرخش بیشتر شده است، اما در ادامه منجر به جذب مواد آلاینده بیشتر خواهد شد.

دستورالعمل تمیز کردن یاتاقان

سپر لاستیکی غیر تماسی را به آرامی جدا کنید. این کار به آسانی انجام می‌شود و نیاز به درگیری با قطعه نخواهد بود. از این رو به آرامی آن را خارج کنید و پیچ و مهره‌ها را باز کنید. قطعات اضافی را خارج کنید و مراقبت باشید که هنگام جدا کردن سایر قطعات، آن‌ها را خم نکنید و یا باعث وارد شدن ضربه به آن نشوید.

برای تمیز کردن سپرهای لاستیکی، حلال‌ها گزینه مناسبی نخواهند بود، به این دلیل که باعث خراب شدن آن می‌شوند. بهتر است با استفاده از آب و صابون گرم و تنها به کمک پارچه برای تمیز کردن قطعه اقدام کنید. قبل از نصب مجدد سپر، آن را کاملا تمیز و خشک نمایید.

اگر یاتاقان‌ها داخل قفس هستند، می‌توانید قفس‌ها را جدا کرده و به طور جداگانه آن‌ها را تمیز کنید. برای تمیز کردن نگهدارنده‌های ساچمه، بهتر است که یک گیره کاغذ و یا قطعه‌ای مشابه به آن را بین فاصله توپی‌ها و صفحه قرار دهید. از خارج کردن توپی‌ها خودداری کنید، به این دلیل که ممکن است باعث مشکل در عملکرد قطعه شوید. تمیز کردن یاتاقان‌ها به آسانی امکان دارد و به همین دلیل بهتر است که آن‌ها را بیش از حد فشار ندهید و موجب خراب شدن شکل ظاهری آن‌ها نشوید.

اگر تصمیم به خارج کردن آن‌ها دارید، بهتر است که قطعات را در محلولی مثل پلی اتیلن خیس کنید. با این حال ممکن است قطعات پلاستیکی در برخی از حلال‌ها ذوب شوند. از این رو از دستکش‌های لاستیکی و عینک‌های محافظ چشم استفاده کنید.

پس از تمیز کردن بلبرینگ، بهتر است که آن‌ها را به سرعت خشک کنید. می‌توانید از دستگاه‌های فشار هوا، گریس، تمیزکننده‌ها و یا انواع حلال‌ها استفاده کنید تا اطمینان بیابید که هیچ گونه رطوبتی روی قطعه باقی نمانده است.

اگر نگهدارنده‌ها و یا قفس‌ها را خارج کرده‌اید، مجددا به آرامی آن‌ها را سر جای خود قرار دهید. پس از آن تمام یاتاقان‌ها را بررسی کنید تا اطمینان بیابید که آن‌ها به خوبی و آزادانه می‌چرخند. در نهایت نیز فرایند روانکاری را انجام دهید. روغن گریس بهترین گزینه‌ای است که از زنگ زدگی و نفوذ رطوبت و مواد آلاینده جلوگیری خواهد کرد.

عاملیت بهران و نماینده بیرینگ های SKF & FAG