چگونه نیروهای نگهداری و تعمیرات دلیل اصلی ظاهر شدن کف بر روی روغن ها را پیدا کنند؟

پیدا کردن دلیل کف روغن اگر رفع نشود، ممکن است آسیب‌های جدی به ماشین‌آلات وارد کند. زمانی که روغن در معرض هوا قرار بگیرد، کف هم به زودی بر روی سطح نمونه ظاهر خواهد شد. مقادیر کم هوا در روغن به خصوص در محصولاتی مانند روغن گیربکس‌ها که برانگیخته می‌شوند، غیر معمول نیست. اما اگر به روغن هوای بیشتری برسد، حباب‌های هوا هم به سطح نمونه می‌رسند. بسته به میزان برانگیختگی سطحی، این حباب‌ها ترکیده و یا به شکل کف باقی می‌مانند.

افزونه‌هایی مانند کف‌زداها به شکافتن حباب‌ها و پایین نگه داشتن سطح کف کمک می‌کنند. اگر واکنش با هوا کنترل نشود، کف‌زداها هم ناکارآمد می‌شوند. برانگیختگی سطحی در حضور آلاینده‌هایی مانند آب، ذرات خشک، گریس و باقی شوینده‌ها و صابون‌ها افزایش خواهد یافت. نوع طراحی سیستم‌ها و تجهیزات هم در برخی موارد باعث واکنش بیشتر روغن با هوا می‌گردد.

مقادیر کف و حباب نگران کننده نیستند. اگرچه، در صورت عدم رسیدگی و بالارفتن سطح کف و عدم بازگشت آن به مقدار اولیه یا کاهش سطح روغن در دستگاه به دلیل وجود کف، مشکلات بزرگی پیش می‌آیند. زمانی که موضوع حساس سطح کف در روغن‌ها را بازرسی‌‌ کردید، آن را گزارش و حتماً پیگیری کنید.

اگر به دنبال ریشه این پدیده هستید، سه احتمال وجود دارد :

  • آلودگی نمونه
  • سطح افزونه‌های کف‌زدا
  • مشکلات فنی و مکانیکی ابزار و تجهیزات

مشاهده چشمی یا آنالیز روغن باید برای تشخیص هرگونه افزایش آلودگی خاص در محصول انجام شود. افزایش محتویات آبی و یا تعداد ذرات اغلب دلایل اصلی تشکیل کف و حباب‌ها هستند. به روز رسانی این داده‌های مشاهداتی در طول زمان مشخص خواهد کرد که افزایش آلاینده‌ها با مشکل پیدا کردن دلیل کف روغن ارتباط مستقیم دارد یا خیر.

سطح افزونه‌های کف‌زدا نیز به مرور کم و غیر مفید می‌شود. این نکته از طریق آنالیز روغن به دست می‌آید ؛ با مقایسه نتایج میزان هوای آزاد شده و تست مقاومت کف با نمونه‌های پایه. دقت کنید که افرونه‌های کف‌زدا به دقت در ترکیب اولیه روغن هموژنیزه شده‌اند. بنابراین افزایش یا کاهش شدید سطح افزونه منجر به تشدید کف در روغن خواهد شد.

در آخر، در نظر داشته باشید که واکنش با هوا زمانی که روغن به شدت برانگیخته باشد، بدتر نیز می‌شود. لوله‌های مکش مستقر در جلوی پمپ‌های هیدرولیک نیز باعث به داخل کشیده شدن هوا از میان منفذهای محل‌ اتصال، ورودی مکش یا هر نقطه ورودی دیگر می‌شوند.

زمانی که پیدا کردن دلیل کف روغن را یافتید،می‌توانید اقدامات لازم برای کاهش آن را انجام دهید و از تاثیر منفی آن بر روی تجهیزات و دستگاه‌های خود بکاهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عاملیت بهران و نماینده بیرینگ های SKF & FAG