چرخه حیات بلبرینگ
هر بلبرینگ پتانسیل عمر مفید خاصی دارد. با این حال، تحقیقات نشان داده است که به دلایل مختلف، تمام بلبرینگ ها به آن دست نمی یابند. مراحل مهمی که تأثیر عمده ای بر طول عمر آن دارند را می توان در طول چرخه عمر بیرینگ تشخیص داد.
این مراحل عبارتند از نصب، روانکاری، تراز، نظارت بر شرایط اولیه و جداسازی. مراحل چرخه عمر بلبرینگ برای دستیابی به حداکثر عمر سرویس آن بسیار مهم است. با به کارگیری شیوه های صحیح نگهداری و استفاده از ابزارهای صحیح، می توانید عمر مفید بلبرینگ خود را به میزان قابل توجهی بالا ببرید و بهره وری و کارایی کارخانه را افزایش دهید.
به بلبرینگ خود کمک کنید تا به حداکثر عمر مفید خود برسد!
در این مطلب برخی از نکات ضروری برای دستیابی به این هدف را بررسی می کنیم.
نصب بلبرینگ
نصب یکی از مراحل حیاتی چرخه عمر بلبرینگ است. اگر با استفاده از روش و ابزار صحیح به درستی نصب نشود، طول عمر آن کاهش می یابد. ممکن است برای نصب صحیح و کارآمد بیرینگ نیاز به روش‌های نصب مکانیکی، حرارتی یا هیدرولیکی باشد. انتخاب روش صحیح نصب برای برنامه خود، به شما کمک می کند تا طول عمر قطعه خود را افزایش دهید و هزینه های ناشی از خرابی زودرس آن و همچنین آسیب احتمالی به برنامه را کاهش دهید.
روغن کاری بلبرینگ
روغن کاری صحیح یک گام اساسی برای رسیدن به طول عمر بلبرینگ است. انتخاب گریس مناسب برای کاربرد بلبرینگ و اعمال مقدار صحیح قبل از راه اندازی آن بسیار مهم است. در حین کار، به روغن کاری مجدد دوره ای نیاز دارد. مقدار مناسب گریس اعمال شده در فواصل مناسب برای دستیابی به عملکرد بهینه و حداکثر عمر مفید ضروری است. استفاده از روش‌های روغن‌کاری مجدد دستی یک روش معمول است. با این حال، روانکاری مداوم مزایای بسیاری را ارائه می دهد. روانکاری مجدد مداوم را می توان با استفاده از روان کننده های اتوماتیک انجام داد که تامین گریس سازگارتر، صحیح تر و بدون آلودگی را فراهم می کند.
هم ترازی
پس از اینکه بلبرینگ در یک برنامه کاربردی مانند موتور متصل به پمپ نصب شد، پروژه باید تراز شود. اگر به درستی تراز نشده باشد، ناهماهنگی می تواند باعث تحمل بار اضافی، اصطکاک و لرزش بلبرینگ شود. اینها می توانند فرسودگی را تسریع کنند و عمر بلبرینگ و سایر اجزای دستگاه را کاهش دهند. علاوه بر این، افزایش ارتعاش و اصطکاک می تواند به طور قابل توجهی مصرف انرژی و خطر خرابی های زودرس را افزایش دهد.
نظارت بر شرایط اولیه بلبرینگ
حین کار، مهم است که به طور منظم وضعیت بلبرینگ را با انجام اندازه‌گیری‌های پایش وضعیت اولیه بررسی کنید. این بازرسی های منظم امکان تشخیص مشکلات احتمالی را فراهم می کند و به جلوگیری از توقف غیرمنتظره ماشین کمک می کند. در نتیجه، تعمیر و نگهداری ماشین را می توان متناسب با برنامه تولید برنامه ریزی کرد و بهره وری و کارایی کارخانه را افزایش داد.
پیاده سازی
در برخی موارد، بلبرینگ به پایان عمر خود می رسد و باید تعویض شود. اگرچه ممکن است بار دیگر از آن استفاده نشود. اما بسیار مهم است که آن را به درستی جدا کنید تا عمر مفید بلبرینگ جایگزین به خطر نیفتد. اولاً، استفاده از ابزارهای روش های جداسازی مناسب به جلوگیری از آسیب به سایر اجزای ماشین مانند شفت و محفظه که اغلب مجدداً استفاده می شوند کمک می کند. ثانیا، تکنیک‌های نادرست پیاده‌سازی می‌تواند برای پرسنل تعمیر و نگهداری خطرناک باشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عاملیت بهران و نماینده بیرینگ های SKF & FAG