جنس بلبرینگ‌ مقاوم در برابر خوردگی از چیست؟

نقش بلبرینگ‌ در زندگی روزمره بسیار پر رنگ است. امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان برای ساخت یاتاقان‌ها از موادی استفاده می‌شود که تحمل قابل توجهی در برابر محیط‌های خورنده از خود نشان می‌دهند. جنس بلبرینگ اهمیت زیادی دارد،بلبرینگ‌ها ویاتاقان‌های مقاوم در برابر خوردگی می‌توانند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

هر چند که تضمین عدم خوردگی در آن‌ها صد در صد نیست. با این حال می‌توان اطمینان یافت که چنین بلبرینگ‌هایی تحمل بالایی در محیط‌های خورنده از خود نشان می‌دهند. به عنوان مثال بسیاری از این بلبرینگ‌ها در صنایع غذایی، ساخت محصولات شیمیایی و بهداشتی، تولید محصولات دارویی و صنایع دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رو بسیار مهم است که از موادی ساخته شوند که در این محیط‌ها از مقاومت کافی برخوردار باشند.

بلبرینگ‌های ساخته شده از جنس فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مقاومت در برابر خوردگی به شمار می‌آید. به همین دلیل است که از این مواد در صنایع دریایی استفاده می‌شود. به این دلیل که در مقابل عوامل محیطی به خوبی مقاومت می‌کنند.

فولاد ضد زنگ ۳۱۶ و ۴۴۰ از جمله موادی هستند که از مقاومت خوبی برخوردار بوده و در محیط‌های مرطوب دچار زنگ زدگی یا خوردگی نمی‌شوند. به همین دلیل می‌توان گفت بلبرینگ‌هایی که از این مواد ساخته می‌شوند، قابل استفاده در صنایع غذایی و آشامیدنی خواهند بود. با این حال برخلاف فولاد ۳۱۶ نمونه‌های ساخته شده از فولاد ۴۴۰ از مقاومت ضعیفی در برابر آب و نمک یا مواد شیمیایی قوی مانند مایع تمیز کننده برخوردار هستند.

از نکات مورد نیاز هنگام خرید بلبرینگ توجه به جنس بلبرینگ است، در هنگام انتخاب بلبرینگ‌های فولادی، بهتر است اطمینان حاصل کنید که آن‌ها از جنس فولاد ۳۱۶ ساخته شده‌اند، به این دلیل که با احتمال بیشتری در برابر خوردگی مقاومت می‌کنند. آن‌ها حتی در شرایط غوطه وری دائم بسیار موثر عمل می‌کنند. هر چند این احتمال که در طول زمان دچار فرسایش می‌شوند، غیر قابل انکار است.

خصوصیات یاتاقان‌های پلاستیکی

محصولاتی که از جنس پلاستیک ساخته شده‌اند نیز در برابر خوردگی به شکل عالی عمل می‌کنند. اکثر آن‌ها در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند. مواد پلاستیکی همچنین مقاومت خوبی در برابر کلر ارائه می‌دهند. با این حال برای ساخت بلبرینگ‌ها از جنس پلاستیک لازم است که به نیروی وارد شده به آن‌ها توجه شود.

پلاستیک می‌تواند حتی در برخورد با آب و نمک به شکل کاملا موثر عمل کند. برخلاف فولاد ضد زنگ که ممکن است در اثر غوطه وری در آب به مرور دچار مشکل شود، بلبرینگ‌هایی که از جنس نایلون تقویت شده ساخته شده‌اند، تحت تاثیر آب و مواد آلاینده قرار نمی‌گیرند. با این حال ممکن است قفسه‌های جداکننده آن در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در آب، با جذب آن باعث از بین رفتن مقاومت کششی بلبرینگ شوند.

به یاد داشته باشید که نمی‌توان به صورت قطعی گفت که تمام یاتاقان‌های مقاوم در برابر خوردگی برای استفاده در زیر آب مناسب هستند. به این دلیل که بهتر است قبل از استفاده از این محصولات در محیط‌های مرطوب، تمام جوانب آن را در نظر داشته باشید.

ظهور یاتاقان‌های سرامیکی در صنعت

بلبرینگ‌هایی که از جنس سرامیک ساخته شده‌اند، کمتر تحت تاثیر مواد خورنده قرار می‌گیرند. برخی از آن‌ها از نیترید سیلیکون ساخته شده‌اند، از این رو می‌توانند در محیط‌های مرطوب و همچنین در شرایط غوطه وری کامل مورد استفاده قرار بگیرند. با این حال اکثر یاتاقان‌های سرامیکی شامل حلقه‌های داخلی و خارجی از جنس فولاد هستند، در حالی که ساچمه‌های تشکیل دهنده آن‌ها از سرامیک ساخته شده است.

هنگام به کارگیری بلبرینگ ماشین آلات راه سازی و یاتاقان‌های ترکیبی، لازم است به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از آن‌ها در محیط‌های غوطه ور، همچنان ممکن است دچار زنگ زدگی و خوردگی شوند. مهم‌ترین مزیت این یاتاقان‌ها این است که تحت تاثیر آب دریا نیستند. با این حال لازم است که به کمک روغن کاری و گریس کاری در دوره‌های مشخص، از مقاومت کافی برخوردار شوند.

یکی از مشکلاتی که درباره یاتاقان‌های سرامیکی وجود دارد این است که با توجه به تمام ویژگی‌های خوبی که دارند، بسیار پر هزینه هستند. از سرامیک تنها به دلیل مقاومت آن در برابر عناصر خوردگی و استحکام بالا استفاده نمی‌شود. این مواد در برابر نوسانات دما نیز به شکل موثر عمل می‌کنند. از طرفی نیازی به نگرانی درباره تنش و اصطکاک بیش از حد نخواهید بود.

به طور کلی ظهور یاتاقان‌های سرامیکی در صنعت به این معنی بود که می‌توان از این قطعات در محیط‌های ویژه به منظور غوطه وری آن‌ها در آب دریا یا دیگر محیط‌های خورنده استفاده کرد و این اطمینان را داشت که عمر مفید طولانی‌تر و کارایی بالاتری از خود ارائه می‌دهند. به عنوان مثال در شرایطی که تولید مواد شیمیایی و یا بارش باران اسیدی وجود دارد، بهتر است به این نکته توجه شود.

واضح است که هنگام انتخاب بلبرینگ‌ها برای صنایع مختلف، مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی یک عامل مهم به شمار می‌آید. اینکه با چه هدفی از این قطعات استفاده می‌کنید، باعث می‌شود تا قادر به انتخاب دقیق‌تر باشید.

این روزها، یاتاقان سرامیکی به طور گسترده‌ای پذیرفته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. سازندگان معتقدند که از جمله مزیت این بلبرینگ‌ها این است که نه تنها به سادگی شکسته نمی‌شوند، بلکه در محیط‌های خورنده به سرعت زنگ نمی‌زنند. در نهایت بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب انواع بلبرینگ ماشین سنگین و انواع مختلف بلبرینگ با توجه به هدف کاربرد بسیار مهم است. از این رو سعی کنید قبل از خرید آن‌ها، درباره هر یک از آن‌ها اطلاعات لازم را به دست بیاورید و سپس برای تهیه اقدام کنید.

طبیعی است که برای قطعات معمولی که در شرایط خورنده مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و یا تحت نوسانات دمایی شدید نیستند، هزینه‌های گزاف برای خرید یک بلبرینگ مقاوم به خوردگی غیرمنطقی است. در عین حال برای صنایع آشامیدنی، غذایی، دارویی، ساخت و ساز و دریایی این بلبرینگ‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

عاملیت بهران و نماینده بیرینگ های SKF & FAG