روغن دیزلی

جالب است بدانید روغن موتور بنزینی و دیزلی هر دو از روغن پایه تولید شده‌اند. و از ترکیب این روغن‌های پایه با افزودنی‌های مختلف روغن موتورهای بنزینی و دیزلی شکل گرفته‌اند. پس اصلی‌ترین تفاوت روغن موتور بنزینی و دیزلی افزودنی آنهاست.

همچین روغن موتورهای دیزلی نسبت به روغن موتورهای بنزینی ویسکوزیته بالاتری دارند و خواص ضد سایش بیشتری دارند. اکثرا خودروهای سنگین روغن موتور دیزلی دارند به همین دلیل ویسکوزیته و خواص ضد سایش این روغن‌ها باید بیشتر باشد. که درادامه بیشتر به معرفی دو تفاوت اصلی روغن دیزلی و بنزینی می‌پردازیم.

ویسکوزیته: ویسکوزیته گرانروی از مهم‌ترین خواص روانکارهاست. محاسبه مقدار ویسکوزیته روغن موتور یکی از مهم‌ترین شاخص‌های انتخاب روانکارها بوده که شما باید از روغن موتوری استفاده کنید که ویسکوزیته یا گرانروی بالاتری داشته باشد.

اما برای خودروهای بنزینی حتما نباید از روغنی استفاده کنید که ویسکوزیته بالاتری داشته باشد. اگر روغن موتورهای دیزلی با ویسکوزیته بالا در خودروهای بنزینی استفاده شود، خودروی شما به مشکل می‌خورد. اولین مشکل احتمالی تولید گرما از اصطکاک مایع داخلی است که این گرما و حرارت بالا عمر مفید روغن را کاهش می‌دهد. هر 10 درجه افزایش دمای روغن مساوی با کاهش عمر آن است.

افزودنی: روغن موتورهای دیزلی مواد افزودنی بیشتری دارند. موتورهای دیزلی دوده زیادی تولید می‌کنند که این دوده‌ها از طریق میل لنگ به روغن موتور می‌رسند و روغن آن را کنترل می‌کند. اما در خودروهای بنزینی ورود دود به روغن می‌تواند اثراتی منفی روی عملکرد خودروی شما داشته باشد.

بعضی افزودنی‌های به کار رفته در روغن دیزلی می‌تواند موجب تمیز شدن دیواره‌های سیلندر خودروهای بنزینی شود که می‌تواند اثر نامطلوبی روی کارایی خودرو دارد.

ویژگی‌ها و معیارهای انتخاب روغن موتور دیزلی مناسب

توجه به ویژگی و معیارهای روغن موتور اهمیت زیادی دارد چون عملکرد موتور خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گرید ویسکوزیته، سازگار بودن با موتور خودرو و چند منظوره بودن 3 مورد از مهم‌ترین معیارهایی هستند که باید برای انتخاب روغن موتور مناسب به آنها توجه کنید. در ادامه به توضیح مختصری از هر یک از این معیارها می‌پردازیم.

گرید ویسکوزیته یا گرانروی

گرید ویسکوزیته یا درجه گرانروی یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب روغن موتور مناسب خودروی شماست که در عملکرد خودرو تاثیر مستقیم دارد. هر چقدر درجه گرانروی روغن بالاتر باشد بیشتر به روانکاری قطعات هودرو کمک می‌کند.

سازگاری با موتور خودرو

همانطور که می‌دانید هر روغن موتوری خواص خاص خود را دارد که به نوعی به بهبود خودروی شما کمک می‌کند. انواع روغن موتور بنزینی و دیزلی در بازار وجود دارند که شما باید با توجه به نوع موتور خودرو یکی از این دو محصول را انتخاب کنید. قطعا روغن موتور بنزینی با موتورهای بنزینی و روغن موتور خودروی دیزلی با موتور دیزلی سازگار است و برعکس این پیشنهاد نمی‌شود.

چند منظوره

روغن‌های چندمنظوره روغن‌هایی هستند که همزمان خواص چند روغن تک منظوره را دارد و شما می‌توانید با استفاده از تنها یک محصول هم از سایش قطعات خودرو جلوگیری کنید و هم رسوب موتور خودرو را تمیز کنید.

چطور فرق بین روغن موتور دیزلی و بنزینی را تشخیص دهیم؟

شما باید هنگام خرید روغن موتور به برچسب درج شده روی آن توجه کنید. اگر روی برچسب روغن موتور حرف S نوشته شده بود، یعنی روغن برای موتورهای بنزینی مناسب است. اما اگر حرف C درج شده بود یعنی برای موتورهای دیزلی طراحی شده است.

روغن موتور دیزلی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

روغن موتور باید صاف، براق و شفاف باشد. اگر روغن رسوب، لجن یا ذراتی خاک داشته باشد، بلافاصله باید روغن را تعویض کنید. یا اگر رنگ روغن تیره شده باشد و خواص خود را از دست بدهد، باید آن را عوض کنید.

برای موتورهای دیزلی باید از روغن مخصوص استفاده کرد؟

دقیقا همانند موتورهای بنزینی، موتورهای دیزلی هم نیاز به تعمیر و نگهداری دارند که تعویض روغن یکی از مهم‌ترین شیوه‌های نگهداری ازخودروی شماست. در هنگام تعویض روغن شما باید به نوع روغن موردنیاز خودرو توجه کنید. شما باید برای موتورهای دیزلی از روغن موتورهای دیزلی مخصوص این خودروها استفاده کنید تا به موتور خودرو آسیب نرسد.

آیا می‌توان روغن موتور دیزلی را با روغن معمولی ترکیب کرد؟

شاید دانستن این مورد برای شما جالب باشد که در مدت کوتاه ترکیب روغن‌های مختلف به هیچ وجه به موتور خودروی شما آسیب نمی‌زند. اما ترکیب روغن‌های مختلف باعث بهبود عملکرد و کارایی موتور نمی‌شود. اگر روغن سینتتیک با روغن موتور معمولی ترکیب شود، احتمالا کارایی آن کاهش یافته یا اصلا تاثیر و کارایی لازم را نداشته باشد.

چرا موتورهای دیزلی به روغن بیشتری نیاز دارند؟

میل لنگ و سرسیلندرهای موتور دیزلی نسبت به موتور بنزینی بزرگ‌تر است. همچنین اندازه داخلی موتور دیزلی بزرگ‌تر است به همین دلیل شما باید از روغن بیشتری برای روانکاری و تمیز کردن داخل موتور استفاده کنید. هر چقدر شما بیشتر قطعات را روغن کاری کنید، موتور شما کمتر فرسوده می‌شود.

آیا رنگ روغن موتور دیزلی سیاه رنگ است است؟

خیر رنگ روغن موتور سیاه نیست. اما با استفاده طولانی مدت روغن اکسید می‌شود و رنگ روغن سیاه می‌شود. در صورتی که رنگ روغن موتور سیاه شد فورا باید روغن را تعویض کنید. در غیر این صورت به دلیل عملکرد نادرست بر نحوه کارکرد خودرو تاثیر منفی می‌گذارد.

عاملیت بهران و نماینده بیرینگ های SKF & FAG