چگونگی ساخت و تولید بلبرینگ

همانطور که می‌دانید بلبرینگ‌ها در بسیاری از صنایع کاربرد دارند. در صنایعی مانند صنعت خودروسازی، صنعت ساعت، صنایع غذایی، صنعت کشاورزی، صنایع فضا و نظامی‌ و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلبرینگ‌ها را می‌توان زیر مجموعه‌ی بلبرینگ‌های غلتشی نامید.

در واقع این دست از بلبرینگ‌ها از دو عدد رینگ و مجموعه‌های از اجزای غلتنده که در مسیر مشخصی داخل رینگ‌ها حرکت می‌کنند، تشکیل شده‌اند.

اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ

ساچمه

رینگ داخلی

رولر سوزنی

کاسه نمد فلزی

رنگ خارجی

قفسه

بلبرینگ‌ها بزرگ مانند بلبرینگ ماشین سنگین و قطعات بلبرینگ‌های غلتشی بزرگ مانند بلبرینگ‌های بزرگی است که از کوئنچ و تمپر کردن فولاد که دارای سختی پذیری سطحی بالا تولید می‌شوند و تنها سطح تماس آن‌ها سخت می‌باشد. بلبرینگ‌های خاص که تحت بار و سرعت، حرارت و یا خوردگی زیادی دارد از فولادهای مقاوم به حرارت یا فولادهایی که زنگ نمی‌زنند به همراه پلاستیک، سرامیک یا سایر موارد مخصوص دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در بلبرینگ‌های قفس‌هایی که ساخته شده از بلبرینگ‌ها به شیوه پرس کاری ورق است که در ساخت آن از ورق‌های فولادی استفاده می‌شود.

در برخی از موارد دیده شده است که از ورق‌های برنجی نیز استفاده می‌شود. یکپارچه بودن قفسه‌ها که دارای جنس پلاستیک، آلیاژهای سبک با فولاد، برنج و در بعضی مواقع از آهن زینتر شده یا رزین فنولی با لایه‌های از الیاف نخی تولید می‌کنند. در بیشتر قفس‌های یکپارچه و هماهنگ شده که از موادی مانند ترموپلاست تزریق شده در قالب و به ویژه از پلی آمید تقویت شده با الیاف شیشه می‌سازنند.

انواع بلبرینگ‌هاو رولبرینگ‌ها

انواع مختلفی از بلبرینگ و رولبرینگ تولید و به بازار عرضه می‌شود که عبارت است از:

رولر بشکه‌ای رولر بشکه‌ایی نامتقارن در رولبرینگ‌ها است.

رولر بشکه‌ای رولر بشکه‌های متقارن در رولبرینگ‌ها

رولر استوانه‌ای در رولبرینگ‌ها

رولر سوزنی در رولبرینگ‌ها

رولر مخروطی در رولبرینگ‌ها

ساچمه در بلبرینگ‌ها

تولید بلبرینگ

دسته‌بندی انواع بلبرینگ‌ها

با توجه به نوع ساخت، طراحی و موارد به کار رفته شده در بلبرینگ‌های غلطشی یک از ویژگی‌های متمایز که این نوع بلبرینگ‌ها دارند. بلبرینگ شعاعی از بلبرینگ محوری است. این محصولات نقطه اصلی بین بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌ها می‌باشد.

انواع بلبرینگ‌ها عبارتند از:

بلبرینگ‌های شیار عمیق

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ شعاعی

بلبرینگ تماس زاویه‌ایی

به این دسته از بلبرینگ‌ها که دارای شیار عمیق با دایره‌های با شعاع برابر با شعاع ساچمه است به دلیل وجود شیار و ایجاد سطح تماس بالا بین ساچمه‌ها و رینگ‌ها، از این نوع بلبرینگ‌ها استفاده می‌کنند. زیرا این نوع از بلبرینگ‌ها می‌تواند وزن زیادی را تحمل کند شیوه مونتاژ کردن این نوع از ساچمه‌ها نیز بین رینگ‌ها را نمایش می‌دهد.

با توجه به سایز و تعداد ساچمه‌هایی که از طریق معادلات مرتبط با توجه به الاستیسیته رینگ‌ها اندازه گیری می‌شود. بعد از قرار گرفتن تمامی‌ ساچمه‌ها، رینگ داخلی را در مکانی هم مرکز با رینگ خارجی قرار می‌گیرد، سپس ساچمه‌ها را در فضای بین رینگ‌ها با فاصله‌های مساوی از هم به صورت منظم می‌چینند. در این صورت می‌توان قفسه را روی ساچمه مونتاژ کرد.

در بیشتر بلبرینگ‌های شیار عمیق که از قفسه‌های دو تکه به کار می‌رود، این قفسه‌ها در واقع از متریال‌هایی از پرسکاری ورق فولادی یا برنجی ساخته می‌شوند نیمه‌های قفسه از دو طرف در بلبرینگ قرار می‌گیرند و با استفاده از ابزارهایی مانند پرچ یا خم کردن لبه‌های اضافی خار از قبیل روی آن‌ها به هم متصل می‌شوند.

در بیشتر موارد از قفس‌های پلاستیکی نیز استفاده می‌شود در مدل‌های پلاستیک، لب‌های نگهدارنده منعطف مشخص شده است که به همین صورت به راحتی و با فشار می‌توان آن را داخل بلبرینگ و ساچمه‌ها قرارداد.

از کاربردهای ویژه و خاص بلبرینگ‌ها داشتن قفسه‌های هماهنگ و یکدستی که مشابه قفسه‌های دو تکه پرسی که با ساچمه‌ها کاملاً ثابت و محکم می‌شوند.

بلبرینگ‌های شیار عمیق نوع S

بلبرینگ‌های شیار عمیق که دارای رینگ داخلی هستند را بلبرینگ‌های شیار عمیق نوع s می‌گویند. این مدل تنها برای برخی از موارد خاص به کار می‌رود در این نوع از بلبرینگ‌ها که یک طرف آن رینگ داخلی، یک سمت آن رینگ قفل کن خارج از مرکز نصب می‌شود و یا خود رینگ داخلی بلندتر طراحی شده و روی آن نیز دو پیچ قرار می‌گیرد می‌توان آن را در هر سایز و اندازه‌ی دلخواه تنظیم کرد.

بیشتر این نوع رینگ‌ها حلقه آب بند لاستیکی دو طرفه است که حتی در مواردی که از زبان‌های نصب شده روی رینگ داخلی برای مراقبت از حلقه آب بند به کار می‌رود. در این نوع از بلبرینگ‌ها سطح خارجی رینگ بیرونی مانند کروی سنگ زده می‌شود و با چرخش داخل محفظه چدنی با فولادی مخصوص بتواند خود را با مشکلاتی که ممکن است به دلیل عدم بودن شفت یا اشکال موقعیت قرار گیری بلبرینگ، که معمولا در تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی، نوار نقاله و همچنین ماشین آلات ساختمانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بلبرینگ‌های دینام

ساختار بلبرینگ‌های آهنربایی مشابه بلبرینگ‌های شیار عمیق می‌ماند که فاقد شیار جازنی است. لذا در رینگ خارجی، تنها یک لبه وجود دارد که اجزای آن می‌تواند به راحتی از همدیگر جدا شوند. پروفیل دایرهای شکل شیار در رینگ خارجی، قادر هستند که از مرکز رینگ به بعد، به پروفیل خطی تبدیل شوند.

بلبرینگ‌های دینام با توجه به این که بار محوری در یک سمت دارند، اما می‌توانند آن را به خوبی تحمل کنند. به همین دلیل برای مهار کردن شفت در جهت باید از دو روی هم استفاده کنید.

در این حالت بلبرینگ‌ها را با لقی محوری کمی‌ مونتاژ کنید تا تغییرات جزئی در طول شفت و محفظه بلبرینگ وجود داشته باشد.

چنانچه که بلبرینگ‌ها دینام را می‌توان به خوبی مشاهده کرد. همچنین می‌توان رنگ داخلی با ساچمه‌ها و قفسه را به صورت مجزا در مکان مخصوص خود نصب کرد. ساچمه‌های را نیز از طریق قفسه‌ایی با مقطع u شکل که از جنس برنج یا فولاد باشد نگهداری کنید. با توجه به این که قفسه‌های یکدست از جنس پلی آمید تقویت با الیاف شیشه نیز استفاده می‌شود. قفسه، ساچمه‌ها و رینگ داخلی یک مجموعه را ایجاد می‌کند.

در صورتی که قطر خارجی تمام رولبرینگ‌ها تلرانس منفی دارند، لذا تمامی‌ بلبرینگ‌ها دینام تلرانس + MM0.01 دارند استفاده کنید، که شروع این تفاوت‌هابه گذشته برمی‌گردد.

از کاربردهای بلبرینگ‌های دینام در انواع لوازم الکترونیکی و برقی کوچک مانند استارت خودرو، قطب نما، جاروبرقی، دینام و غیره به کار می‌رود، لیکن با توجه به این که از این دست از بلبرینگ‌ها جایگزین بلبرینگ‌های شیار عمیق می‌شوند. بلبرینگ‌های شیار عمیق در بیشتر صنایع از بلبرینگ شیار عمیق سری ۶۰۰۰ به عنوان بلبرینگ دینام به کار می‌روند.

عاملیت بهران و نماینده بیرینگ های SKF & FAG