TOTAL

معرفی کامل شرکت total

توتال؛ شرکتی به پهنای جهان

آشنایی با شرکت‌هایی مثل شرکت توتال که از جمله بزرگترین شرکت‌های دنیا محسوب می‌شود، کمک بزرگی برای صاحبان کسب و کار برای برداشت ایده و اجرای آن در مقیاس شرکت خود است.

توتال به عنوان یکی از شرکت‌های بزرگ و موفق نفتی توانسته سهم بسیار زیادی از بازارهای مختلف مرتبط با نفت و گاز را به خود اختصاص دهد.

همین موضوع یکی از دلایل اصلی موفقیت این شرکت در سال‌های اخیر بوده است. حتی با وجود اینکه شرکت توتال یک شرکت نفتی است؛ با پیش بینی چند دهه دیگر، سرمایه گذاری هنگفتی بر روی انرژی تجدیدپذیر توسط این شرکت انجام شده است.

دور اندیشی مدیران عامل و مدیران رده بالای توتا یکی از مهمترین وجوه تمایز آن با شرکت‌های بزرگ دیگر است. در این مطلب از بورسینس تلاش شده تا به جوانب مختلفی از برند توتال که ما ایرانیان آشنایی نسبی با برخی محصولات آن داریم، پرداخته شود.

 

 

معرفی شرکت توتال TOTAL

توتال یک شرکت چندملیتی فعال در زمینه نفت و گاز است. این شرکت در سال 1924 تاسیس شده و امروزه به یکی از هفت شرکت عظیم نفتی دنیا تبدیل شده است.

توتال سرمایه عظیمی در بسیاری از نقاط جهان در اختیار دارد.

این مجموعه در تمامی مراحل تولید میعانات نفتی و گازی و سپس پخش این محصولات فعالیت می‌کند.

این شرکت در اکتشاف میادین نفت و گاز، استخراج، تولید انرژی، حمل‌ونقل، پالایش، و بازاریابی برای محصولات پتروشیمی و تجارت بین‌المللی نفت خام و سایر محصولات نفتی فعال است.

محصولات شیمیایی شرکت توتال نیز بازار بزرگی در تمام دنیا به خود اختصاص داده‌اند.

مواد شیمیایی تولید شده توسط شرکت توتال بالاترین رتبه را در میان شرکت‌های تولید‌کننده دنیا دارند. این مواد شیمیایی شامل اتیلن، پروپیلن، استایرن، پلیمر، پلی‌اتیلن، پلی استیرن، پلی‌پروپیلن است. انواع کودهای شیمیایی می‌شود.

بعلاوه انواع چسب، لاستیک و مواد مرکب نیز از دیگر تولیدات توتال هستند.

توتال هم‌اکنون به عنوان پنجمین شرکت بزرگ در زمینه تجارت نفت و گاز در جهان شناخته می‌شود. به گفته Forbes تولید روزانه نفت خام شرکت توتال 2.3 میلیون بشکه است که میزان قابل توجهی محسوب می‌شود.

اولین مدیرعامل این شرکت پس از تاسیس ارنست مرسیه بوده است. در حال حاضر نیز از سال 2007 کریستف دومارژری به عنوان مدیرعامل توتال فعالیت می‌کند. دفتر مرکزی شرکت توتال در محله لادیفاس در غرب پاریس قرار دارد.

اولین لوگوهای شرکت توتال، تاکید بر ملیت فرانسوی این شرکت را در خود داشتند.

لوگوی امروزی شرکت پس از خریداری سهام دو شرکت پتروفینا و الف کویتاین شکل گرفته است. این لوگو از حلقه‌هایی به رنگ‌ پرچم فرانسه تشکیل شده که دور یک کره که تمثیلی از کره زمین است، حلقه زده‌اند.

توتال در گذر زمان

تاسیس این شرکت بزرگ به پس از جنگ جهانی باز می‌گردد.

ریموند پوینکر که در آن زمان رییس‌جمهور فرانسه بود، مشارکت با شرکت رویال داچ شل را نپذیرفت و به جای آن یک شرکت نفتی کاملا فرانسوی را تاسیس کرد. نهایتا در 28 ماه مارس سال 1924 شرکت توتال با حمایت مالی 90 بانک و شرکت تاسیس شد.

شرکت توتال در دهه 30 میلادی اقدام به اکتشاف و استخراج نفت در خاورمیانه کرد. اولین پالایشگاه شرکت نیز در سال 1933 و در نورماندی فرانسه افتتاح شد.

پس از پایان جنگ جهانی دوم شرکت توتال در پروژه‌های نفتی کشورهای ونزوئلا، کانادا و قاره آفریقا همکاری کرد و همزمان به دنبال منابع انرژی مورد نیاز برای کشور فرانسه می‌گشت.

توتال از سال 1946 شروع به اکتشاف نفت در کشور الجزایر (در آن زمان مستعمره فرانسه بود) کرد. با ادامه فعالیت این شرکت در الجزایر، این کشور در دهه 50 میلادی به یکی از تولیدکنندگان عمده نفتی تبدیل شد.

بنزین تولیدی توتال در سال 1954 در قاره آفریقا و اروپا، با نام این شرکت در جایگاه‌ها شروع به عرضه شدن کرد.

در سال 1980 نیز شرکت توتال با خرید کل سهام شرکت نفتی ویکرز، ظرفیت پالایشگاهی، حمل‌ و نقل و شبکه انتقال نفت 350 پمپ بنزین در 20 ایالت آمریکا را به دست آورد.

در گذر زمان کنترل دولت فرانسه بر شرکت توتال کاهش پیدا کرده است. در سال 1991 بیش از 30 درصد سهام شرکت توتال در اختیار دولت فرانسه بود، که این مقدار تا سال 1996 به کمتر از 1 درصد کاهش یافت.

از سوی دیگر در بازه زمانی بین سال 1990 تا 1994 مالکیت غیرفرانسوی‌ها در شرکت توتال از 23 درصد به 44 درصد افزایش یافت.

در سال 2010 شرکت توتال بیش از 96،000 کارمند در بیش از 130 کشور دنیا داشته است. این شرکت یکی از بزرگترین و مهمترین شرکت‌های نفتی در دنیا است که توانسته در گذر زمان، جایگاه خود را در تصمیم گیری و اجرای سیاست‌های نفتی تثبیت کند.

به نظر می‌رسد توتال قصد دارد در سال‌های پیش رو و با برنامه‌های مختلفی که برای اجرایی شدن در دست دارد، به عنوان یکی از مهمترین برندهای نفت و گاز دنیا مشغول به فعالیت‌های مختلفی شود که به صورت کامل در دایره کسب و کارش نیست. مسئولیت‌های مدنی و نوآوری و اهمیت به محیط زیست، بخشی از این فعالیت‌ها به شمار می‌رود.

فعالیت‌های شرکت توتال

در حال حاضر خدمات و فعالیت‌های شرکت توتال را می‌توان در چند بخش دسته‌بندی کرد:

اکتشاف و استخراج

گاز، منابع تجدیدپذیر و انرژی

پالایش و محصولات شیمیایی

بازاریابی و ارائه خدمات

خدمات بین‌المللی توتال

مردم و مسئولیت اجتماعی

استراتژی و نوآوری

دو بخش آخر در سال 2016 به شرکت اضافه شدند. وظیفه این بخش‌ها بیشتر به مسائل زیست‌محیطی و استراتژی‌های شرکت در قبال گرمایش جهانی و منابع انسانی مربوط می‌شود.

در ماه می‌سال 2016 توتال در راستای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی تولیدی خود تصمیم گرفت طی یک برنامه حدود 20 درصد از کربن تولیدی در بخش‌های گوناگون شرکت را تا سال 2035 کاهش دهد.

فعالیت توتال در سراسر دنیا

هم‌اکنون شرکت عظیم توتال با شرکت‌های گوناگون و سازمان‌های مختلف در بسیاری از کشورهای دنیا همکاری دارد. همچنین پروژه‌های بسیاری در سرتاسر دنیا توسط توتال در حال اجرا هستند.

برخی از کشورهایی که توتال با آن‌ها همکاری دارد و اقدام به سرمایه‌گذاری در آن‌ها کرده عبارتند از:

سوییس، هلند، آنگولا، آلمان، عراق، نیجریه، لیبی، مالزی، موریتانی، موزامبیک، میانمار، آمریکا، عمان، قطر، کره‌جنوبی، استرالیا، اروگوئه، بریتانیا، اندونزی، روسیه، ویتنام، ونزوئلا، بلژیک، آرژانتین، عربستان سعودی، آلمان، مراکش، آذربایجان، بولیوی، آفریقای جنوبی، چین، قبرس، برزیل، ایتالیا، برمودا، امارات متحده عربی، کنگو و…

توتال؛ بستری امن برای سرمایه گذاری

سهام شرکت توتال در بورس یکی از مطمئن‌ترین و بهترین سرمایه‌گذاری‌ها به حساب می‌آید. در حال حاضر با افزایش پیدا کردن نگرانی‌ها درباره آینده سوخت‌های فسیلی شاید گمان کنید آینده شرکت‌های تولیدکننده نفت و گاز در خطر است؛ اما توتال با ارائه برنامه‌های گسترده به منظور توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دیگر انرژی، موقعیت خود را به عنوان یک شرکت بزرگ انرژی تثبیت کرده است.

آینده نگری

آینده‌نگری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شرکت توتال در سال های گذشته بوده است. مسئولان شرکت توتا با آینده نگری دقیق خود توانسته‌اند هم در زمینه محیط زیست فعال شوند و مخالفان احتمالی خود را از میدان به در کنند و هم برای اتمام نفت و گاز و ادامه حیات شرکت به فکر باشند.

تمامی این موارد نشان می‌دهد که شرکت توتال به عنوان یکی از شرکت های بزرگ حوزه انرژی تا سال‌ها در کورس رقابت باقی خواهد ماند. در صورتی که سیاست‌های این مجموعه به همین منوال پیش رود حتی ممکن است به عنوان برترین شرکت تولید انرژی در جهان نیز شناخته شود. البته رقبای بسیار قوی و حرفه‌ای در پیش روی توتال قرار گرفته‌اند.

 

 

احتراماً شرکت به تام روانکار به عنوان تولیدکننده روانکارهای صنعتی، موتوری و انواع گریس های عمومی و تخصصی و ضد یخ به حضور معرفی میگردد. این شرکت با سرمایهگذاری مشترک شرکت توتال فرانسه- چهارمین شرکت نفتی دنیا – و شریک ایرانی در سال ۱۳۸۱ تأسیس گردیده است.

عاملیت بهران و نماینده بیرینگ های SKF & FAG